piątek, 22 kwietnia 2016

Mało elementów mocno nie zaznaczy linii trawy czy tez rabaty jak małe żywe sztachety.

Niezmiernie duże, albowiem ponad dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do pokonania , zasną w razie potrzeby zasłania okoliczne domy oraz ulice. Żeby zrobić taki parkan rośliny zasadzamy dookoła granic posesji. Jeśli mamy dosyć miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, która przy okazji dostarcza orzechy. Gdy wolimy ażeby nasze zielone ogrodzenie było niezwykle wybujałe a jednocześnie cienkie to w cieniu powinno się je ukształtować z limaku powszechnego, grabu powszechnego a także klonu polnego. Należy mieć na uwadze natomiast, że gdy rośliny nas przewyższa, ich obcinanie może być dosyć trudne.

Nic mocno nie podkreśli projektu trawy bądź kwiatów jak małe żywe plot.

W miejscu zacienionym, gdzie zarówno trawnik, jak i rośliny kwiatowe nie zawsze chcą satysfakcjonująco wzrastać w wskazanych grządkach, małe krzewy umieją utrzymać naturalne bogactwo w wyznaczonym miejscu albo osłonią gołe wycinki ziemi. Dobrze uformowany nieduży żywopłot już sam zresztą wystarczy za dekoracje ogródka. Na zielone ploty przydaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Na wiosnę tylko ploty kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych pędach, jakich się już nie skraca), nie tak obficie jak na słońcu, lecz przecież w ciemnych katach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią zaś upiększają je zgrabne jabłuszka, jakie można wykorzystać na konfitury.

Niewysokie albo duże zielone ogrodzenia wolno uzyskać z gatunków iglastych.

Niestety, drzewa z tej grupy mogą być dużo bardziej kosztowne aniżeli krzewy liściaste. Z nich najlepiej akceptuje miejsce zacienione cis zwyczajny. Przeważnie szeroko się rozrasta i trzeba go obcinać, jednakowoż jego kategorię Fastigiata Robusta wolno odłożyć pojedynczo.Powinien się migiem rósł i wstrzyma filarowy kształt.

Gdyby wasz zakątek jest nadzwyczaj zacieniony, należałoby aby żywy częstokół rozświetlić kolorowymi plamami. Poniektóre z cienioznośnych klasów maja mutacji o jasnych albo różnokolorowych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr stereotypowy Aureum tudzież dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawdziwość ich jasne odcienie są w najwyższym stopniu przystępne w słońcu, jednakże nawet w śladu korona drzewa pozostają wcale jasne, nieomalże oświetlone promieniami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz